خانه / مقاله های کار و کار آفرینی / ارزیابی ابتدایی طرح کسب و کار

ارزیابی ابتدایی طرح کسب و کار

راه اندازی و شروع یک کسب و کار جدید، کاری بسیار هیجان انگیر و عالی ولی توام با چالش های زیادی است. این کار می تواند مزایای زیادی از جمله رئیس خود بودن، داشتن اختیار کامل در برنامه ریزی کاری و انجام کاری که دوستش را دارید، برای شما داشته باشد. در کنار این مزایا، تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق نیازمند برنامه ریزی،خلاقیت و کار سخت است. مطالبی که در ادامه ارائه شده است، به شما در رسیدن به موفقیت در این مسیر کمک می کند.

قدم اول در ارزیابی ابتدایی طرح کسب و کار – سنجش خود (آیا شما ویژگی های یک کارآفرین را دارید؟): در این مرحله ببینید چقدر از ویژگی های اولیه یک کارآفرین را دارا هستید.

Entre-Entrepreneur
ریسک پذیری – وقتی شما رئیس و مدیر کسب و کار خودتان هستیدد، باید تصمیمات زیادی را بگیرید. کارآفرینی با عدم اطمینان و ریسک های زیادی همراه است. آیا شما تا حالا در زندگی تان ریسک پذیر بوده اید؟ اگر جواب منفی است، پس کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار جدید برای شما مناسب نبوده و بهتر است به دنبال کار دیگری بروید.

استقلال – کارآفرینان باید تصمیمات زیادی را گرفته و عواقب آنها را نیز به طور کامل پذیرا باشند. اگر شما به بینش و توانایی تصمیم گیری خود اطمینان دارید، می توانید در مسیر کارآفرینی قدم بگذارید.

متقاعد کنندگی – شما ممکن است بهترین ایده یا محصول جهان را داشته باشید، ولی اگر نتوانید مشتریان، سرمایه گذاران، کارکنان یا شرکای خود را متقاعد کنید، راه به جایی نخواهید برد و کسب و کار شما در خطر خواهد بود. اگر شما از صحبت کردن در برابر دیگران لذت می برید، به راحتی می توانید با افراد جدید ارتباط بگیرید و به خوبی می توانید دیگران را متقاعد کنید، پس احتمالا ایده و کسب و کارتان را نیز می توانید به موفقیت برسانید.

توانایی مذاکره – به عنوان صاحب یک کسب و کار، باید بتوانید در موارد مختلف از جزئی ترین تا کلی ترین امور در مواقع لازم با دیگران مذاکره کنید. داشتن توانایی خوب در مذاکره به شما کمک می کند تا با حفظ منافع خود، کسب و کارتان را به خوبی پیش ببرید.

خلاقیت – آیا شما می توانید به ایده های جدید فکر کنید؟ آیا می توانید راه های جدیدی برای حل مشکلات پیدا کنید؟ کارآفرین باید بتواند خلاق فکر کند. اگر شما خلاق هستید و توانایی استفاده از فرصت های حدید را دارید، ایجاد کسب و کار جدید برای شما گزینه مناسبی است.

داشتن حامی یا مربی – در راه اندازی کسب و کار به خصوص در ماه های اولیه، بودن فرد یا افراد پشتیبان در کنار شما بسیار کمک کننده است. این افراد می توانند در فرآیند کار به شما کمک کنند و یا اینکه از طریق مشورت دادن، تجربیات و دانسته های مفید خود را به شما منتقل کنند.

برای سنجش ویژگی های کارآفرینانه خود می توانید از تست سنجش کارآفرینی استفاده کنید.

قدم دوم20 سوال قبل از شروع کار : در این مرحله با پرسیدن سوالاتی از خود، مطمئن شوید که تصمیم درستی درباره راه اندازی کسب و کار مورد نظرتان گرفته اید :

Entre-Businessplan

 1. چرا می خواهم یک کسب و کار را راه اندازی کنم؟
 2. چه نوع کسب و کاری را می خواهم راه بیاندازم؟
 3. مشتری های مورد نظر و ایده آل من چه کسانی هستند؟
 4. کسب و کار من چه نوع محصول یا خدمتی را ارائه می کند؟
 5. آیا من آماده هستم زمان و پول لازم برای شروع کسب و کارم را هزینه کنم؟
 6. محصولات یا خدمات کسب و کار من با موارد مشابه در بازار چه تفاوتی دارد؟
 7. محل کسب و کارم کجا خواهد بود؟
 8. چه تعداد کارمند نیاز دارم؟
 9. چه تامین کنندگان اولیه ای نیاز دارم؟
 10. چه مقدار پول برای شروع کار مورد نیاز است؟
 11. آیا نیاز است که وام بگیرم؟
 12. چه زمانی می توانم این وام را بگیرم؟
 13. چقدر طول می کشد تا به سوددهی برسم؟
 14. رقبای من چه کسانی هستند؟
 15. قیمت مناسب و قابل رقابت در بازار برای محصولات یا حدمات من چقدر است؟
 16. چطور ساختار حقوقی کسب و کارم را شکل دهم؟
 17. چه مالیات هایی را باید بپردازم؟
 18. چه نوع بیمه ای را نیاز دارم؟
 19. چطور باید کسب و کارم را مدیریت کنم؟
 20. چطور برای کارم تبلیغ کنم؟

قدم سوم – تحزیه و تحلیل بازار :برای راه اندازی یک کسب و کار موفق باید در مورد مشتریان، رقبا، صنعت و حوزه کاری که می خواهید در آن وارد شوید، اطلاعات کافی کسب کنید. تجزیه و تحلیل بازار فرآیندی است که به شما کمک می کند بفهمید :

Entre-MarketAnalyzing

چه محصولات یا خدماتی مورد تقاضای بازار است؟
چطور می توانید در این بازار رقابت کنید؟
چطور ریسک کسب و کار خود را کاهش دهید؟
چطور با مشکلات احتمالی روبرو شوید؟
چطور فرصت های را شناسایی و از آنها استفاده کنید؟

برای تجزیه و تحلیل بازار می توانید از متخصصان این حوزه، آمار و اطلاعات داخلی و خارجی و یا انجام یک تحقیق میدانی استفاده کنید.

با تشکر از همکاران عزیزمان در مسیر ایرانی

درباره ی admin

همچنین ببینید

آبروی خودت را ببر

آبروی خودت را ببر مقاله ای از مایک لیتمن، نویسنده کتاب میلیونرها برای پولدار شدن …

50 نکته برای شروع کسب و کار

50 نکته برای شروع کسب و کار آیا در فکر راه اندازی یک کسب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.